Az alkotók
ismerje meg a Nefelejcs kártyajáték alkotóitIllés Lászlóné Marika
játékötlet és forgalmazás
Közgazdasági szakközépiskolát végeztem, könyvelői, pénzügyi területen dolgoztam nagyrészt az életemben, de tettem kitérőket, mert mindig volt bennem egy bizonyítási vágy, hogy másra is képes vagyok. Ezért több tanfolyamot is elvégeztem, hogy vállalati büfét nyithassak, vagy gyermekholmi bizományi üzletem legyen, vagy legutolsó egyéni vállalkozói próbálkozásom egy biobolt megnyitása a gödöllői piacon. Ezek a vállalkozásaim pár évig működtek, jól éreztem bennük magam, de mindig jött valami bonyodalom, ami miatt eladtam a jól bevezetett üzletet, és másfelé fordultam. Ezt túl hosszú lenne taglalni.
A lényeg, hogy 2009-ben leköltöztem egy parasztházba a 8 éves lányommal, gazdálkodni szerettem volna, és egy értékőrző életmód központot kialakítani, hagyományos paraszti mesterségek bemutatásával, és a régi falusi élet értékeinek megjelenítésével. (pl. lóval szántás, kender és cirok termesztés – felhasználás, fonó felelevenítése, vajköpülés és még hosszan sorolhatnám). Na, ebbe „beletörött a bicskám” ehhez túl kevés voltam. Életemnek ez egy nagy kudarca volt.
Visszaköltöztünk Gödöllőre, de csak nem hagyott nyugodni ez a régi világ! Beiratkoztam egy népi játszóház vezetői tanfolyamra a Kresz Mária Fazekasközpontba, és ott csoda dolgokat tanultam!
Néprajzot, szalmafonást, gyékényszövést, fazekasságot, textilszövést, kosárfonást, bőrözést stb. Nagyon élveztem ezeket a dolgokat, mégsem lettem népi játszóház vezető, hanem pénzügyes egy egyesületben, ahol értelmi sérültek otthona és nappali foglalkoztatója működik. Már 4 éve vagyok itt, és jól érzem magam.
Viszont az éveken keresztül dédelgetett álmom, hogy egyszer egy népviseletes kártyát megjelentessek, mindennél erősebbé vált. Végül megtaláltam a grafikust és a nyomdát, akik segítségével megalkottuk a kártyajátékot, sőt még sikerült egy neves néprajzkutatót is megnyernem az ügynek, aki a szakmai irányítást végezte. 2015-ben megjelent az első kártyajátékom, és a nagyon jó fogadtatás hatására, elkezdtük a folytatását is megrajzolni. A régi grafikustól elváltak útjaink, ezért másikat kellett találnom, úgy érzem, Csabával nagyon jól megértettük egymást, sikerült egy még gazdagabb, részletesebb anyagot összehozni. Közben Szathmári Ibolya idős szüleinek ápolása miatt nem tudott nekünk segíteni ezért ajánlotta Lackovits Emőkét. Tőle is kaptunk szakmai segítséget, főleg, hogy milyen könyvekben keressük meg a különböző viseleteket.
Sokat köszönhetek még Izsák Zoltánnak, aki viseletgyűjtő, és meghívott az Ócsai tájházban rendezett viselet kiállítására 2016-ban, azóta tartjuk a kapcsolatot, sőt a gyűjteményének pár darabját a kártyában is felhasználtuk.
Ezek az emberek segítettek nekem az álmom megvalósításában, és a legfőbb célom ezzel a játékkal, hogy minél több mai gyerekhez eljusson a kártyajáték, és a mostani gyerekek is megtalálják a viseletekben a szépséget.
Amúgy 3 gyerekes és kétszeres nagymama vagyok, még van két évem a nyugdíjig, de még nyugdíjas koromban is ki fogok találni újabb dolgokat, mert ez a nyughatatlanság még most sem múlt el nálam, szeretem a kihívásokat!
Tóth Csaba
a II. sorozat grafikusa
Kisgyerekkorom óta rajzolok, keresem a természetben a témát, amit megörökíthetek.
Egerben végeztem az Eventus-ban grafikusként 1998-ban, azóta is ezen a területen dolgozom.
A festés iránti szenvedélyem kamasz korom óta tart, már egész fiatalon festettem megrendelésre.
A fotózást 2005-ben kezdtem, munkáimban a három területet ötvözöm, mindenhol segítik-kiegészítik egymást a különböző felületeken nyert tapasztalatok. Mindig keresem az újat és a szokatlan nézőpontokat, az érdekes témát, nyughatatlan kutató vagyok. Egy-egy kép gyakran sok km gyaloglás, és a helyszínre való többszöri visszatérés után születik meg. Először a fejemben és csak utána a képen.
Kedvenc témám a természet, főleg az időjárás okozta misztikus hangulat, a köd, a pára, a hajnal, az alkonyat.
A minimalista stílus áll hozzám a legközelebb, szeretem az egyszerűség szépségét.
A Nefelejcs kártyák rajzolása során viszont volt alkalmam az ornamentika iránti szeretetemet kiélni, a tájegységek népi kultúrája végtelen számú variációját kínálja a különleges motívumoknak. Ezekbe beleásni magam és elmélyülni a sokszínűségükben igazán nagy kaland és lehetőség volt.
Kiállításaim:
- 2006 Visonta Művelődési ház-festmény
- 2012 Gödöllő Városi Könyvtár-fotó
- 2012 Révfülöp -fotó
- 2013 Budapest Volvo Galéria-festmény
- 2014 Budapest DEFO Labor –fotó
- 2015 Budapest Duna House -festmény
Díjaim:
- 2010 Magyar Nemzeti Múzeum „Az én Lánchidam” fotópályázat szakmai különdíj
- 2011 Corvinus Egyetem „Az én Nagyberekem” fotópályázat I. és III. hely
Oldalaim: